10 NAPAK, KI JIH DELATE PRI PITJU VODE: Kaj morate vedeti, da ostanete pravilno hidrirani?

Trendi

Pitje vode je ena najpomembnejših navad za ohranjanje zdravja, saj ima ključno vlogo pri mnogih telesnih funkcijah. Vendar pa veliko ljudi ne ve, da lahko napačne navade pri pitju vode vplivajo na njihovo dobro počutje. Od izbire neprimernih plastenk do nepravilnega časa pitja – obstaja kar nekaj pogostih napak, ki jih ljudje delajo, ne da bi se tega zavedali. V nadaljevanju so predstavljene najpogostejše napake pri pitju vode in nasveti, kako se jim izogniti za boljše zdravje in hidracijo.

1. Uporaba plastenk z BPA

BPA je kratica za bisfenol A, kemikalijo, ki se uporablja za izdelavo mnogih izdelkov, tudi plastenk za vodo. Raziskave kažejo, da se BPA lahko sprošča v hrano in pijačo, kar povzroča zaskrbljenost, saj lahko prekomerna izpostavljenost vodi do zdravstvenih težav, vključno z napakami pri rojstvu. Čeprav potrebujemo še dodatne raziskave, strokovnjaki menijo, da lahko BPA vpliva na visok krvni tlak, hormonsko neravnovesje, sladkorno bolezen tipa 2 in bolezni srca in ožilja. Priporočljivo je, da izberete plastenke brez BPA ali tiste iz stekla ali nerjavečega jekla, piše WebMD.

2. Verjamete v mit o hladni vodi

Hladna voda ne zoži krvnih žil niti ne otežuje prebave hrane, kot se pogosto misli. Pravzaprav je odličen način za ohladitev in hidracijo, ko vam je vroče. Če ste prehlajeni, lahko topla voda pomaga pri redčenju sluzi, a to je njena glavna korist.

3. Dodajanje sadja ali zelenjave v vodo

Čeprav dodajanje rezin sadja ali zelenjave naredi vodo okusnejšo in bolj osvežujočo, je treba biti previden. Če lupina sadja ni dovolj očiščena, se lahko ob rezanju bakterije, kot sta salmonela in E. coli, prenesejo na notranji del sadeža. Prav tako je treba paziti, da sadja in zelenjave ne režete na isti deski, kjer ste prej obdelovali surovo meso. Vedno dobro operite ali zdrgnite sadje in zelenjavo pod tekočo vodo.

4. Ne popijete celega kozarca vode z zdravili

Ko jemljete zdravila ali vitamine, ne pijte samo toliko vode, da jih pogoltnete. Izkoristite to priložnost za hidracijo in popijte cel kozarec vode. To pomaga preprečiti, da bi zdravila obtičala v požiralniku in povzročila draženje. Prav tako pomaga telesu bolje absorbirati vodotopne vitamine.

5. Uporaba umetnih dodatkov v vodi

Občasno je v redu, če vodi dodate umetne arome ali sladila, vendar to ni priporočljivo vsak dan. Raziskave kažejo, da umetna sladila lahko povečajo tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 in nekatere vrste raka. Prav tako lahko povzročijo pogostejši občutek lakote. Raje uporabite naravne dodatke, kot so limona, limeta, meta ali kumare – a ne pozabite jih pred tem dobro oprati.

6. Ne pijete vode ob uživanju alkohola

Alkoholne pijače delujejo kot diuretiki, kar pomeni, da povzročajo povečano odvajanje vode iz telesa, kar lahko vodi v dehidracijo. Da bi to preprečili, je priporočljivo piti kozarec vode za vsak alkoholni napitek, ki ga zaužijete.

7. Prehitro pitje vode

Popiti kozarec ali dva vode naenkrat ni problematično, vendar ni priporočljivo, da bi naenkrat popili velike količine vode, na primer liter ali več. Ni dokazov, da bi to pospešilo vašo presnovo. Poleg tega lahko prevelika količina vode pred spanjem moti vaš spanec, saj boste pogosto morali na stranišče. Strokovnjaki priporočajo pitje vode počasi čez ves dan, pri čemer naj ne bi spili več kot 1 liter na uro.

8. Pitje vode iz naravnih virov

Voda iz rek ali potokov morda izgleda čista in sveža, vendar lahko vsebuje številne onesnaževalce, kot so strupene rastline, živalski iztrebki ali kemične snovi. Preden pijete vodo iz naravnih virov, jo obvezno prečistite s posebnimi filtri.

9. Ne pijete vode, ko ste utrujeni

Če ste pogosto utrujeni brez očitnega razloga, je to lahko znak dehidracije. Dehidracijo ne povzroča le telesna vadba ali bolezen, ampak tudi vsakodnevne funkcije, kot so dihanje, znojenje in prebava. Pomembno je, da redno pijete vodo skozi ves dan.

10. Premalo pitja vode

Vaše telo je večinoma sestavljeno iz vode, ki je bistvena za številne telesne funkcije. Voda pomaga pri prebavi, preprečuje zaprtje, izpira toksine iz telesa, preprečuje nastajanje ledvičnih kamnov in ohranja kožo hidrirano. Priporočljivo je, da ženske dnevno popijejo najmanj 2,7 litra, moški pa 3,7 litra vode.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija